REKRUTACJA : Dzieciństwo bez barier.

Ruszamy z rekrutacją do projektu Dzieciństwo bez barier, realizowanego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt jest realizowany przez Fundację Jedyna Taka, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ze środków PRFON.

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest do rodziców z niepełnosprawnością lub niepełnosprawnościami narządów: wzroku, słuchu, ruchu oraz rodziców pełnosprawnych dzieci w wieku 3-12 lat.
Wybraliśmy ten okres rozwoju dziecka, ponieważ jest to czas kiedy dziecko rozpoczyna edukację przedszkolną, nawiązuje najwięcej relacji rówieśniczych, pojawiają się pierwsze refleksje na temat rodziców niepełnosprawnych (często w odpowiedzi na zaczepki i pytania innych dzieci).



Co zamierzamy zrealizować w ramach projektu Dzieciństwo bez barier?

W ramach projektu zrealizujemy:
-Warsztaty Akademia Aktywnego Rodzicielstwa
-Webinaria
-Indywidualne Poradnictwo Eksperckie
-Interaktywna Mapa Dostosowań 


Czym jest Akademia Aktywnego Rodzicielstwa?

Warsztaty "Akademia Aktywnego Rodzicielstwa".
Akademia Samodzielności to cykl dwóch dwudniowych warsztatów z rodzicami dzieci w wieku od 3 do 12 lat. W warsztatach weźmie 24 rodziców z podziałem na 2 grupy po 12 rodziców wywodzących się z środowiska osób z niepełnosprawnością narządów: wzroku, ruchu, słuchu. Pierwszy warsztat to praca tylko z rodzicami, drugi podzielony zostanie na pracę z rodzicami oraz rodzicami i dziećmi.
Nastawieni jesteśmy na współpracę z rodzicami pełnosprawnymi z terenu Ciechocinka gdzie planujemy zrealizować warsztat.
Pierwszy warsztat to praca tylko z rodzicami, drugi podzielony zostanie na pracę z rodzicami oraz rodzicami i dziećmi.


Jaka jest tematyka warsztatów?

Organizacja współpracy rodziców na rzecz wychowania dzieci - tworzenie rodzicielskich syndykatów wychowawczych (rodziców pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych) na rzecz aktywnego dzieciństwa i wielokierunkowego rozwoju dzieci.
Organizacja działań wychowawczych na zewnątrz - tworzenie katalogu grupowych zajęć wychowawczych i rozwojowych organizowanych w przestrzeniach otwartych ze szczególnym uwzględnieniem parków, boisk i innych ogólnie dostępnych przestrzeni publicznych W ramach katalogu opisane zostaną propozycje zajęć, przeprowadzony zostanie pilotaż tych zajęć.



Na co będziemy kładli nacisk podczas warsztatów?

Podczas realizacji warsztatów bardzo duży nacisk kładziony jest na budowanie zespołu, integrację ludzi. Uczestnicy muszą się dobrze poznać, nabrać do siebie zaufania. Chcemy stworzyć zespół ludzi, który będzie się wspierał w działaniach. Z tego też względu warsztaty są wyjazdowe, żeby grupa mogła ze sobą pobyć.
Ważnym elementem jest również przekazanie części odpowiedzialności za realizację projektu uczestnikom - na przykład zbieranie dokumentacji z warsztatów, dokumentacja fotograficzna,  przygotowanie animacji wieczorów (wydarzenia, które mają integrować, poznawać się nawzajem, uczyć nowych umiejętności).
W każdej sesji warsztatowej jest miejsce na dobre praktyki. Zamierzamy je zaaranżować m.in. przez wymianę doświadczeń oraz przy pomocy konferencji internetowej. Zapoznanie się z kilkoma ciekawymi osobami z Polski, które są ekspertami w dziedzinie organizowania ludzi wokół aktywnego rodzicielstwa, będzie dodatkowym wsparciem i inspiracją dla naszych uczestników.


Czego dotyczyć będą Webinaria?

Video konferencje poświęcone różnorakiej tematyce związanej z rodzicielstwem, w szczególności wśród osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy poruszyć w nich tematykę rozwiązań technicznych np. dostawka dla niemowląt do wózka inwalidzkiego, jak również tematykę bezpośrednio związaną ze zdrowiem i sprawnością niepełnosprawnych kobiet w ciąży, przygotowujących się do ciąży, ale również świeżo upieczonych mam oraz konkretnych rozwiązań związanych z opieką nad dzieckiem. Będzie to działanie ściśle powiązane z poradnictwem indywidualnym, ponieważ bezpośredni kontakt z osobami niepełnosprawnymi i ich zgłaszane problemy określą nam ostateczną listę tematów i pozwolą dobrać konkretnych ekspertów kolejnych Webinariów. Tematyka rodzicielstwa wśród osób niepełnosprawnych jest rzadko podejmowana w Polsce, osoby zainteresowane tym tematem zamieszkują bardzo rozległy terytorialnie obszar, dlatego postanowiliśmy kontaktować się przez internet oraz telefonicznie, co nam pozwoli dotrzeć do większej ilości osób.


Czym są Indywidualne Porady Eksperckie?

W ramach realizacji działań uruchomione zostanie poradnictwo indywidualne w zakresie doboru innowacji i udogodnień wspierających konkretnych rodziców, wskazań miejsc w województwie, gdzie niepełnosprawni rodzice mogliby rozwiązać problemy medyczne, indywidualna praca nad kompetencjami rodzicielskimi. Poradnictwo będzie udzielane głównie telefonicznie lub online. Poradnictwo będzie skierowane do rodziców lub przyszłych rodziców niepełnosprawnych z różnymi niepełnosprawnościami z terenu województwa.

 Co będzie się znajdować na Interaktywnej Mapie Dostosowań?

Mapa obejmować będzie wojewówdztwo kujawsko-pomorskie. Ułatwi rodzicom z niepełnosprawnościami pozyskanie informacji. Na mapie znajdą informacje dotyczące: dostosowania placówek medycznych do potrzeb kobiet niepełnosprawnych, informacji na temat sprzętu dla niepełnosprawnych rodziców, działań społecznych na terenie województwa. Działanie ważne, ponieważ pozwoli na zaobserwowanie faktycznego stanu dostosowań rodzicielskich dla osób niepełnosprawnych - rodziców, rodziców spodziewających się dziecka i tych planujących.

Czy przewiduje się udział wolontariuszy w projekcie?

Zdecydowanie tak, przewidujemy integrację środowiska rodziców z niepełnosprawnościami z pełnosprawnymi. Zamierzamy integrować się lokalnie również ze środowiskiem fizjoterapeutów.


Projekt realizowany dzięki Urząd Marszałkowski w Toruniu ze środków PFRON 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz